انواع بسته بندی ماکارونی

آیا به فکر افزایش فروش محصولات خود در حوزه ماکارونی هستید؟ بسته بندی ماکارونی یکی از راه‌های موثر جهت افزایش فروش است. تولیدکنندگانی که در حوزه تولید ماکارونی و پاستا مشغول به فعالیت هستند، می‌توانند با تغییر بسته‌بندی خود فروش قابل توجهی داشته باشند. به ‌طور کلی بسته‌بندی ماکارونی باید با دقت و توجهی خاصی صورت گیرد تا خواص سویای ماکارونی در طول زمان نگهداری حفظ شود.

بسته‌بندی ماکارونی دارای چه مراحلی است و با چه دستگاهی انجام می‌شود؟ انواع بسته بندی ماکارونی چیست؟ برای رسیدن به پاسخ پرسش ها تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

انواع ماکارونی

تاریخچه ماکارونی

ماکارونی یکی از غذاهای بسیار لذیذ و دوست‌داشتنی در ایران به حساب می‌آید که طرفداران بسیار زیادی را به خود اختصاص داده است. ماکارونی در اصل یک ماده‌ غذایی مختص به کشور چین بوده. ماکارونی پس از گذشت سال‌های طولانی تولید و بسته‌بندی آن در تمامی کشورها از جمله ایران رواج پیدا کرد.

ماکارونی امروزه جزء یکی از غلات اصلی به شمار می‌رود که شامل مشتقات مختلفی می‌شود. این موضوع باعث شده که در طول سال ها، همراه با بسته‌بندی‌های مختلفی روانه بازار شود. به‌گونه‌ای که دانش در بخش صنعت، تولید و پخش آن روز ‌به ‌روز افزایش و گسترش یافت.

انواع ماکارونی

ماکارونی یکی از غلات اصلی ما ایرانی‌ها است که امروزه افراد زیادی آن را مصرف می‌کنند. بسته به مواد تشکیل دهنده، شکل، اندازه، بافت و کاربرد، این غلات در مدل‌ها و فرم‌های مختلفی تولید و بسته ‌بندی‌ می شود.

ماکارونی در مدل و انواع مختلفی به تولید می‌رسند که امروزه می‌توان انواع آن را به ۲۷ مدل تقسیم کرد. که به‌طور کلی ماکارونی شکل رشته ای، ورقه ای (تخته ای) و فرمی می باشد که فرمی‌ها مدل‌های مختلفی دارند. ماکارونی، اسپاگتی و پاستا هر سه از آرد سمولینا تهیه می شوند.

بسته بندی ماکارونی

امروزه ماکارونی در مدل‌ها و اندازه‌های مختلفی تولید و روانه بازار می‌شوند. این موضوع سبب می‌گردد تا بسته‌بندی ماکارونی دارای انواع و مدل‌های مختلفی باشد. انتخاب نوع بسته‌بندی ماکارونی با توجه به هزینه‌ها صورت می‌گیرد.

به عنوان مثال امروزه و در بازار ایران، بسته‌بندی ماکارونی بیشتر با مواد پلاستیکی صورت می‌پذیرد؛ چرا که اگر شرکت‌ ها و سازمان‌ هایی که در حوزه تولید و بسته‌بندی ماکارونی فعالیت می‌کنند، قصد داشته باشند تا از بسته‌بندی جعبه‌ای استفاده نمایند، باید هزینه‌ای بسیار زیادی را پرداخت کنند.

البته بسته‌بندی‌هایی که از نوع مواد پلاستیکی بوده، می‌تواند با طرح‌ ها و جذابیت ‌های مختلفی صورت بگیرد. این موضوع علاوه‌ بر کاهش هزینه‌ها، مصرفی راحت ‌تر را نیز به ارمغان می‌آورد.

بسته بندی ماکارونی

کارتن بسته بندی ماکارونی

بسته‌بندی‌ هایی که برای کارتن ماکارونی تولید و استفاده می‌شوند، از نظر جنس و متریال با یکدیگر متفاوت بوده که این موضوع می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر هزینه نهایی آن داشته باشد.

بسته‌بندی‌ های جعبه در مدل ‌ها و طرح ‌های مختلفی ساخته می‌شوند که برخی از آن‌ها در ادامه آمده‌اند:

 • جعبه ساده
 • جعبه پنجره‌ای
 • جعبه با طراحی جذاب
 • کاور و دور پیچ
 • پاکت محصول
 • جعبه مادر
 • سفارش با چاپ اختصاصی

شرکت ویستا پک با برند VISTA PACK تولید کننده انواع دستگاه چسب زن کارتن از جمله دستگاه چسب زن دو موتوره، دستگاه چسب زن با دربند کارتن اتوماتیک، دستگاه چسب زن تمام استیل، دستگاه چسب زن لینک با تسمه کش، دستگاه چسب زن اتوماتیک لینک با تسمه کش می باشد. این دستگاه به طور همزمان زیرو روی کارتن را چسب زده  و کار بسته بندی کارتن ها را سهولت می بخشد.

چه موادی در ساخت و تولید بسته بندی ماکارونی مورد استفاده قرار می گیرند؟

به‌طور کلی اگر شما قصد دارید تا در زمینه تولید و بسته‌بندی ماکارونی فعالیت کنید، باید اطلاعات مناسبی را در خصوص مواد تشکیل‌دهنده نوع بسته‌بندی آن به دست آورید. بسته‌بندی ماکارونی از مواد مختلفی از جمله پلی استر، پای اتیلن سبک و سنگین، سلفون و BOPP، OPP، CPP، متالایز و فویل ساخته می‌شود.

مراحل بسته بندی ماکارونی

اگر می‌خواهید ماکارونی شما دوام و ماندگاری بیشتری داشته باشد، باید توجهی بسیار ویژه به نوع بسته‌بندی جعبه یا کارتن آن داشته باشید. کارتن بسته‌بندی ماکارونی باید به نحوی باشد که رطوبت وارد آن نشده و از خیس شدن خمیر فطیر ماکارونی جلوگیری گردد. این موضوع سبب می‌گردد تا خواص سویای ماکارونی در محیطی مناسب حفظ شده و تغییری در پروتئین‌های آن به وجود نیاید.

در نتیجه تفاوتی نداشته که شما کدام نوع بسته‌بندی را که شامل کارتونی یا از مواد پلاستیکی می‌شود، استفاده می‌کنید. در نهایت شما باید توجهی ویژه به نکات مختلف بسته ‌بندی آن داشته باشید. در نتیجه به همین دلیل بسته‌بندی ماکارونی دارای بخش‌های مختلفی است که می‌توان آن را به ۳ بخش کلی تقسیم کرد که شامل موارد زیر می‌شوند:

بسته‌بندی اولیه

نوعی بسته‌بندی است که ارتباطی بسیار نزدیکی به خود محصول یعنی ماکارونی داشته و هدف آن نگهداری و حفظ نهایی محصول است.

بسته‌بندی ثانویه

بسته‌بندی ثانویه نوعی بسته‌بندی بیرونی است که روی بسته‌بندی اولیه قرار گرفته تا بسته‌بندی‌ ها را به یکدیگر متصل کند.

بسته‌بندی سوم

این نوع بسته‌بندی برای جابه‌جایی و حمل ‌و نقل آن جهت عرضه در بازار صورت می‌گیرد.

همچنین دقت داشته باشید که بسته‌بندی ماکارونی باید با دستگاه‌های حرفه‌ای و مدرن انجام شود.

دستگاه بسته بندی ماکارونی

 1. برای بسته بندی ماکارونی رشته ای از دستگاه بسته بندی ماکارانی به دو صورت سلفون از زیر و سلفون از رو استفاده می شود. این دو نوع دستگاه بنا به سفارش مشتری ساخته و آماده می گردد.
  دستگاه سلفون از زیر به منظور رعایت بهداشت در صنایع غذایی و سهولت در بسته بندی ساخته می شود. این دستگاه دارای حافظه ذخیره سازی، سیستم تاچ اسکرین، نوار نقاله، خطایاب، شمارنده و ویژگی های فراوان دیگری است.
 2. برای بسته بندی ماکارونی فرمی از بسته بندی بالشتی استفاده می شود که در رده سه دوخت دسته بندی می‌شوند. دستگاه بسته بندی توزین دار یا پرکن مولتی هد برای بسته بندی ماکارونی فرمی استفاده می شود. مزیت بزرگ این توزین ها این است که امکان تنظیم وزن دلخواه برای بسته ها وجود دارد و هرچه تعداد توزین ها بیشتر، سرعت دستگاه بسته بندی بیشتر می شود.

ویژگی های بسته بندی ماکارونی باید به چه شکلی باشد؟

آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید چه نوع بسته‌بندی برای ماکارونی مناسب است؟ این بسته‌بندی باید چه نوع ویژگی‌هایی داشته باشد؟ بسته‌بندی ماکارونی به‌طور کلی باید از ویژگی‌های مختلفی برخوردار باشد که به شرح زیر هستند.

 • محافظت از محصول در برابر تراوش و فساد
 • محافظت در برابر عوامل جوی مانند نور، گرما، رطوبت و اکسیژن
 • مواد بسته‌بندی انتخاب شده باید دارای ویژگی نفوذناپذیری باشند تا بخار آب و اکسیژن را وارد خود نکنند.
 • مواد بسته‌بندی باید خاصیت بازدارندگی بالایی داشته باشند. این موضوع باعث می‌شود تا از ورود آب و مواد دیگر جلوگیری کرده و طعم و بو و مزه آن تغییر نکند.
 • مواد بسته‌بندی ماکارونی باید در برابر چربی و روغن مقاومت بسیار زیادی داشته باشند.

دستگاه بسته بندی ماکارونی

سخن پایانی

ماکارونی یکی از غلات‌ اصلی به شمار می‌رود که طرفداران بسیار زیادی را به خود اختصاص داده است. اگر قصد دارید که فروش محصولات خود را افزایش دهید و در کنار سود محصولات با کیفیتی را به بازار عرضه کنید، باید توجهی بسیار خاص به نوع بسته‌بندی محصول خود داشته باشید.

ویستا پک با برند vista pack فعال ترین واحد تولیدی در صنایع بسته بندی ایران است. این مجموعه سازنده ماشین آلات بسته بندی منطبق با استانداردهای کیفی جهانی و با دانش فنی بالا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید