کاهش عفونت های بیمارستانی با بسته بندی تجهیزات پزشکی

امروزه به دلیل افزایش بیماری و آلودگی های که در بخش های بیمارستان از طریق بیماران بستری شده انتقال می یابد، استریل و بسته بندی تجهیزات پزشکی حائز اهمیت است. در اروپا سالانه سی و هفت هزار نفر بر اثر عفونت های بیمارستانی جان خود را از دست می دهند. بسته بندی بهینه می تواند اثر بخشی لوازم پزشکی را حفظ و ماندگاری آن را افزایش می دهد.

بسته بندی تجهیزات پزشکی
تجهیزات پزشکی

تجهیزات پزشکی دارای تنوع و وسعت بسته بندی زیادی است که بسیاری از آنها به صورت غیر استریل ارائه می شود. عدم استریل تجهیزات پزشکی علاوه بر افزایش بیماری ها، موجب افزایش هزینه های بیمارستانی برای پرستاری از بیمارانی که در معرض آلودگی قرار گرفته اند می شود.

تجهیزات پزشکی شامل دستکش، ماسک، ساکشن دندان، شیشه آزمایشگاهی، اپلیکاتور، گاز استریل، آبسلانگ،ست سرم، قطره چکان، باند پزشکی، لباس بیمارستانی، دماسنج طبی، ساکشن دهانی  و …. می باشد.

تولید وسایل پزشکی

محیط تولید تجهیزات پزشکی باید تمیز، استریل و دارای گواهی ایزو باشد. هم چنین تولید کنندگان پوشش های بسته بندی باید از مواد نو و دست اول استفاده کنند.

پوشش بسته بندی تولیدکننده کاغذ بیمارستانی جدید از اس ام ایکس ساخته می شود. این پوشش از 5 لایه پلی پروپیلن ساخته شده است که دارای مزیت های فراوانی است. از جمله استحکام بالا، کشیدگی بالا، پوشانندگی بالا، حداکثر مقاومت در برابر پارگی، حداکثر مقاومت در برابر رطوبت و سایر مایعات، انعطاف پذیری بالا، مانع از نفوذ آلودگی و میکروب است.

استریل تجهیزات پزشکی

با توجه به تحقیقات انجام شده عفونت های موجود در بیمارستان ها اکثرا باکتریایی هستند که نسبت به مواد ضدعفونی کننده و آنتی بیوتیک ها مقاوم شده اند و در حال گسترش هستند. به همین دلیل بخش استریلیزاسیون در بیمارستان ها برای پیشگری از انتقال بیماری ها نقش مهم و حیاتی دارد. این عفونت ها معمولا از انبارداری نا مناسب، بسته بندی غیر اصولی و نادرست، سترون سازی نامناسب و …. می باشند.

استریل کردن تجهیزات پزشکی به معنای نابودی تمامی میکروارگانیسم های موجود بر روی وسایل که قدرت تولید مثل دارند، می باشد. به همین منظور روش بسته بندی اصولی و استریل شده نقش قابل توجهی در پیشگیری از انتقال میکروب ها و عفونت ها دارد.

استریل تجهیزات پزشکی/
استاندارد بسته بندی تجهیزات پزشکی

استاندارد بین المللی که کلیه محصولات تجهیزات پزشکی استریل از آن تبعیت می کنند استاندارد کلی IOS 11607 است. این استاندارد یک چهار چوب کلی تعریف می کند و بر کلیات انواع بسته بندی لوازم پزشکی نظارت می کند.

بسته بندی تجهیزات پزشکی

تمامی وسایل و تجهیزات پزشکی به طور مستقیم با سلامتی انسان ها در تماس هستند و به همین دلیل بهداشتی و استریل بودن آن ها بسیار مهم است. این امر فقط با بسته بندی اصولی و مناسب امکان پذیر است.

مهمترین مسئله در بسته بندی تجهیزات پزشکی توجه و اهمیت به سلامت افراد و بیماران است. بسته بندی اصولی و مناسب می تواند ماندگاری و اثربخشی تجهیزات پزشکی را بالا ببرد. در بسته بندی تجهیزات پزشکی باید به غیر سمی بدون حفره و بو بودن، سازگار بودن با محیط، استریل بودن توجه نمود.

هم چنین نوع محصول در انتخاب بسته بندی تجهیزات پزشکی دارای اهمیت است. بسته بندی پلاستیکی، شیشه ای، کارتنی و مقوایی از انواع بسته بندی هستند. از بین بسته بندی های متفاوت درون بازار جعبه مقوایی بهترین نوع است. در بسته بندی جعبه ای حفاظت لوازم پزشکی از آلودگی و آسیب تا زمان استفاده، حفظ می شود.

نکات مهم در بسته بندی تجهیزات پزشکی

نکاتی که در بسته بندی تجهیزات پزشکی مورد بررسی قرار می گیرد شامل مراحل زیر است:

  1. در مرحله اول آزمون بازرسی چشمی انجام می شود. در این بازرسی در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرد.
  2. در مرحله دوم طبق بیانیه وزارت بهداشت استانداردهای بین المللی مورد بررسی قرار می گیرد. آزمایش نفوذ رنگ به درون بسته، تست انتشار حباب، آزمون استحکام دوخت مورد بررسی قرار می گیرد.

چاپ و بسته بندی تجهیزات پزشکی

در بسته بندی علاوه بر حفظ محصول از آلودگی و آسیب محیطی می توان با چاپ بر روی بسته بازاریابی و تبلیغات انجام داد. انتخاب نوع بسته بندی مناسب، استریل و رعایت نکات بسته بندی برای تجهیزات پزشکی بسیار حائز اهمیت است.

دستگاه بسته بندی تجهیزات پزشکی

برای بسته بندی اقلامی مانند بسته بندی ماسک،  گاز استریل، سرنگ، اپلیکاتور، ست سرم و جراحی، آنژیوکت، سوند،  قطره چکان، باند کشی، لوازم طبی، باند گچی، آتل، ظروف آزمایشگاهی از دستگاه های مختلفی استفاده خواهد شد.

معمولا بسته بندی تجهیزات پزشکی یا استریل معمولا با پاکتی که یک طرف آن نایلون و طرف دیگر نوعی کاغذ است انجام می شود. دوختی که به درب این نوع بسته ها زده می شود نیز به صورت ساده، وی شکل یا هفتی می باشد.

دستگاه بسته بندی تجهیزات پزشکی
دستگاه دوخت بسته بندی تجهیزات پزشکی

  1. دستگاه دوخت پدالی : یکی از ساده ترین دستگاه بسته بندی تجهیزات پزشکی با دوخت سادهمی باشد.
  2. دستگاه دوخت ترانسی: دستگاه بسته بندی تجهیزات پزشکی با دوخت وی شکل می باشد.

دستگاه افقی بسته بندی تجهیزات پزشکی

دستگاه بسته بندی افقی، شیلد پزشکی و لوازم پزشکی و دارویی را با ظاهری زیبا بسته بندی می کند. این دستگاه تجهیزات پزشکی تمام اتوماتیک را بدون ضایعات محصول و سلوفان، کاملا بهداشتی و با سرعت بالا بسته بندی می کند.

دستگاه چهار طرف دوخت بسته بندی تجهیزات پزشکی

دستگاه های بسته بندی چهار طرف دوخت جهت بسته بندی انواع تجهیزات پزشکی از قبیل ست سرم، براشینگ، اپلیکاتور و… مناسب می باشد. این دستگاه مخصوص بسته بندی تجهیزات پزشکی است که دورمحصول، یک طرف سلفون و یک طرف کاغذ قرار می گیرد. این دستگاه دارای حافظه جهت ذخیره سازی پارامترهای چند محصول می باشد. 

دستگاه بسته بندی چهار طرف دوخت به صورت تکی و چند تایی

دستگاه بسته بندی خطی به صورت تکی و چند تایی ، مناسب بسته بندی اپلیکاتور، قطره چکان، ست سرم، باند پزشکی، گاز استریل و…. می باشد. این دستگاه دارای حافظه جهت ذخیره سازی پارامترهای چند محصول می باشد. 

دستگاه بسته بندی چهار طرف دوخت داخل سلفون

دستگاه بسته بندی تجهیزات پزشکی مناسب بسته بندی ماسک و دستکش می باشد. این دستگاه مجهز به سیستم پی ال سی plc، حافظه، شمارنده، چشم فتوسل و مانیتور بوده. این دستگاه تمام استیل بوده و محصول را داخل سلفون از زیر بسته بندی می کند.

کلام آخر

بسته بندی کالاهای پزشکی به منظور افزایش ایمنی بیماران و کاهش عفونت های بیمارستانی بسیار حائز اهمیت است.
ویستا پک با برند vista pack فعال ترین واحد تولیدی در صنایع بسته بندی ایران است. این مجموعه سازنده ماشین آلات بسته بندی منطبق با استانداردهای کیفی جهانی و با دانش فنی بالا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید